Yinelenen İçerik Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?

Yinelenen İçerik Sorunu Nedir? Nasıl Çözülür?

Web sitenizi SEO uyumluluğu için analiz ettiğinizde karşınıza duplicate content hatası çıkabilir. Yinelenen içerik anlamına gelen bu hataları tespit edip hızlıca çözmeniz gerekir. İşte bizde size Duplicate Content (Yinelenen içerik) hatası nedir, nasıl meydana gelir, zararlı nelerdir ve nasıl çözülür gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Yinelenen içerik nedir?

Yinelenen içerik, internette birden fazla yerde (URL) görülen içeriktir. Internet’te aynı içeriğe sahip birden fazla parça olduğunda, arama motorlarının hangi sürümün belirli bir arama sorgusuyla daha alakalı olduğuna karar vermesi zordur.

duplicate-agent-smiths

En iyi arama deneyimini sağlamak için arama motorları sayfalarınızı tarayacak ve birden fazla çoğaltılan içerikle karşılaştığı zaman hangisinin orjinal hangisinin kopya olduğuna karar vermek zorunda kalacaktır.

Yinelenen içerik ne gibi sorunlara yol açar?

  1. Arama motorları yinelenen içeriklerinizin hangilerini dizine ekleyip (index) hangilerini dizine eklemeyeceklerini (no-index) bilmiyor.
  2. Arama motorları bağlantı metriklerini (Trust, authority, anchor text) bir sayfaya yönlendirip yönlendirmeyeceğini bilmiyor.
  3. Arama motorları sorgu sonuçlarının sıralanması için hangi sürümleri kullanacağını  bilmiyor.

Yinelenen içerik mevcut olduğunda, site sahipleri sıralamalarda ve trafik kayıplarında sıkıntı çekerler ve arama motorları daha az alakalı sonuçlar sağlar.

SEO için en iyi uygulama

Bir sitedeki içerik birden çok URL’de bulunabilirse, arama motorları için orjinal sayfa belirtilmiş olmalıdır. Bunun için birkaç çözüm yolu vardır.

301 Yönlendirmesi

Birçok durumda, yinelenen içeriğiyle mücadele etmenin en iyi yolu, “yinelenen” sayfadan orijinal içerik sayfasına 301 yönlendirme kurmaktır. Potansiyel olarak iyi sıralanma potansiyeline sahip birden fazla sayfa tek bir sayfaya birleştirildiğinde, artık birbirleriyle rekabet etmekle kalmaz, aynı zamanda genel olarak daha alakalı ve popülerlik sinyali oluştururlar. Bu, arama motorlarında iyi sıralama becerilerini olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Canonical Kullanımı

Yinelenen içerikle uğraşmak için bir başka seçenek ise canonical etiketini kullanmaktır.
Yinelenen sayfalara aşağıdaki gibi canonical ekleyerek href=”” arasına orjinal url adresinizi yazmalısınız

noindex, follow

Meta robots etiketi “noindex, follow” değerleriyle bir arama motorunun dizinine dahil edilmemesi gereken sayfalarda uygulanabilir. Bu, arama motoru botlarının belirtilen sayfadaki bağlantıları taramasına izin verir, ancak onları dizinlerine eklemelerine engel olur. Buda yinelenen içeriğin önüne geçmek için kullanabileceğiniz alternatif bir yöntemdir.

www sürümleri

Sitenizi www kullanarak ve www olmadan kullanıyorsanız yinelenen içerik sorunuyla karşılaşırsınız.
Tüm sayfalarınız hem www olarak hemde olmayan sürümleriyle indexlenecektir ve haliyle her sayfanın birer kopyası oluşacaktır.
Bunun için Google Search Console’a sitenizin her iki sürümünü de ekledikten sonra ayarlardan “tercih edilen etki ayarını” seçmelisiniz.

Sizde Kopya içerik sorunuyla karşılaşıyorsanız yukarıdaki çözümlerle sitenizi bu hatadan kurtarabilirsiniz.

Kaynaklar:
https://moz.com/learn/seo/duplicate-content
https://support.google.com/webmasters/answer/66359

Google Lets You Tell Them Which URL Parameters To Ignore

Bir Cevap Yazın