SEO Nedir?

SEO  Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmışıdır. Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonu‘dur.

SEO, Arama motorlarında’ki Organik sıralamayı yükseltmek için yapılan,  Site içi SEO ve Site dışı SEO olarak ayırdığımız çalışmaların tümünü kapsamaktadır.

SEO Çalışmaları ile Markanızı, Firmanızı, E-Ticaret İşlerinizi, Derneğinizi kısaca sizi Internet Dünyasın’da olmanızı sağlayan Web Sitenizi Arama motorların da üst sıralara çıkmasını sağlayarak, vermiş olduğunuz hizmetleri insanların tam da ihtiyaçları olduğu anda size ulaşmasını,  diğer pazarlama yöntemlerine göre daha ucuz maliyetle ve daha yüksek geri dönüş oranıyla sağlayabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?

arama-motoruİnternet üzerinde bulunan tüm içerikleri arayarak bizlere en doğru şekilde sunmaya çalışan bir yazılımdır.
Arama motorlarının yapısı genellikle aynıdır. Kullanıcılar bir kelime veya kelime öbeği (keyword) ararlar, Arama motorları internetteki tüm web sitelerinin tüm sayfalarını tarayarak ilgili kelimeyi ve o kelimeyle ilişkili kelimeleri(semantic keyword) tarayarak, kullanıcının aradığı bilgiyi en doğru şekilde sunan web sayfalarını sıralar.

Tabiki bu kısaltılmış halidir, web sitelerinin ilgili kelimelerdeki sıralamasını belirlemek için arama motorları 200’den fazla faktör kullanmaktadır.

Arama Motoru Kullanım Oranları

Günümüzde kullanılmakta olan yüzlerce arama motoru bulunmaktadır. Bu arama motorlarının hepsinin çalışma mantığı aynı olsa da, algoritmaları ve gelişmişlik seviyeleri birbirlerinden farklıdır.
2016’nın son çeyreğinde Masaüstü ve mobil dahil tüm platformlarda en çok kullanılan arama motorları aşağıda verilmiştir.

  • Google
  • Bing
  • Baidu
  • Yahoo
  • Ask
  • AOL
  • Excite
  • Other

Peki ya biz?

Grafik’de görüldüğü üzere pazarın çok büyük bir bölümü Google’a ait. Bu nedenle bizde SEO Ajans olarak SEO çalışmalarımızda Google sıralamalarını baz alıyor ve Google algoritmalarını ve güncelleştirmelerini oldukça yakından takip ediyoruz.

new-google-logo-2015

Neden SEO?

0%
Tıklama Oranı
Arama yapan kullanıcıların %70'i ücretli reklamları görmezden gelerek organik sonuçlara tıklıyor.
0%
İlk sayfadan öteye gitmiyor.
Arama yapan kullanıcıların %75'i ilk sayfadan bir sonuca tıklayarak, diğer sayfalara bakmıyor.
0%
İlk 3 sonucu tıklıyor.
Arama yapan kullanıcıların %35'i sonuçlardan 1,2 ve 3. konumdaki sonuca tıklıyor.
0%
Dönüşüm Oranı
Baskılı reklamcılık gibi pazarlama yöntemlerinde geri dönüşüm oranı %1.7 iken, SEO liderlerinin oranı %14.6 civarındadır.

SEO, Tanınabilirlik ve Markalaşma için iyidir.

Markalaşmak ve Çok daha fazla insan tarafından tanınmak için SEO günümüzde en iyi pazarlama tekniklerindendir. Tıpkı TV reklamları gibi düşünebilirsiniz, nasıl ki TV reklamlarında çıkan marka veya ürünleri kaliteli olarak görüyorsak aynısı Arama sonuçları içinde geçerlidir, çünkü Google ile aylık yaklaşık 2 Milyar arama yapılıyor, kendi ürün veya hizmetinizde sürekli olarak kullanıcının karşısına sizin çıkmanız, Trafiklerinizi arttıracağı için aynı oranda Tanınabilirlik ve Markalaşma yönünde hızla ilerleyebileceksiniz.

SEO, Güvenilirlik Sağlar.

İnternet her ne kadar gelişmiş olsa ve gelişmeye devam etse de ilk etapta güven problemi yaşamamak kaçınılmazdır. İnsanlar bir ürün veya bir hizmet alacaklarında bunu önce araştırmayı tercih ederler, Arama motorlarında konu ile ilgili sorguyu yaparlar, burada ilk sonuçlarda sizin çıkmanız, demek ki kaliteli ve güvenilir bir firma, ilk sırada onlar çıkıyor gibi bir izlenim yaratarak, İtibarınızı arttırabilirsiniz.

SEO, Reklamcılık Üzerine En İyi Yatırım Getirisi Sağlayanlardan Biridir. (ROI)

SEO, Reklamcılık da kullanılan diğer tekniklere göre en az maliyetli pazarlama yöntemidir. SEO’ya yaptığınız yatırımların uzun vadede geri dönüş oranları oldukça yüksek olacaktır. Örneğin: Ayakkabı satan bir işletmeye sahipsiniz. Ayakkabı kelimesinin Aylık arama hacmi 521.000’dir. Ortalama bir ayakkabının fiyatı 100₺ olduğunu varsayarsak, Arama sonuçlarında ilk sıradaki sitenin tıklama oranı %36.4 civarıdır ve geri dönüşüm oranı minimum %2’dir.  Bu hesaba göre SEO’ya 1 yıllık ortalama 20.000₺ yatırım yapan Ayakkabı sitesi, İlk sayfaya ulaştığında aylık getirisi 379.000₺ olacaktır.

SEO, Müşteriliniz İle İlgili Size Eşsiz Bilgiler Verir.

SEO Sadece size kazanç anlamında katkı sağlamaz, SEO ile birlikte çok değerli trafiklere sahip olursunuz, bu trafikleri Google Analytics ile doğru yorumladığınız taktirde, Müşterilerinizin nerelere göz attıklarını, Nasıl arama yaptıklarını, Nerelerde gezindiklerini, Kullandıkları dili, Nerelerde yaşadıkları, En aktif olduğu günleri ve saatleri öğrenerek çevrimiçi ve çevrimdışı stratejiler geliştirmeniz konusunda büyük rol oynar.

SEO ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

SEO Çalışmalarını Kimler Yaptırmalıdır?

SEO Çalışmalarını büyümek, gelişmek, tanınabilirliği arttırmak, itibar edinmek ve itibar korumak isteyen tüm marka ve kuruluşlar, satış oranı, geri dönüş oranı, yatırım getirisi oranı ve kâr oranını arttırmak isteyen e-ticaret siteleri SEO çalışmaları yaptırmalıdır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO İç ve Dış olarak ikiye ayrılır. İç SEO’da Web sitenizin teknik ve içerik ile ilgili optimizasyon işlemleri yapılırken, Dış SEO’da sitenizin aldığı bağlantılar ve referans optimizasyonu işlemleri yapılır.

SEO Kalıcımıdır?

SEO uzun vadede edilmiş sonuçlar ile bir süre kalıcılık etkisi yaratabilir fakat arama motorlarının anlık algoritma değişikliği ve rakiplerinizin yoğun çalışmalarıyla yerinizi kaybedebilirsiniz, bunun için SEO uzun vadeli ve süreklilik getiren bir çalışmadır.

SEO Çalışmalarının Garantisi Varmıdır?

SEO çalışmalarında ilk sıra veya ilk sayfa garantisi verilemez, nedeni ise ilk sayfa dediğimiz sonuçlarda sadece 10 adet web sitesi listelenir, peki 20 web sitesine seo çalışması yapılır da 20side ilk sayfa garantisi verirse ne olur?
Tabiki de matematik de böyle birşey mümkün değildir, SEO çalışmalarında yükselme garantisi verilebilir fakat herhangi bir sıralama garantisi söz konusu değildir. En çok çalışan ve uzun vadede yatırım yapan taraf ödülünü en iyi şekilde alacaktır.

SEO Çalışmalarının Riski Varmıdır?

SEO çalışmaları doğru kişi veya kurumlarla yapıldığı taktirde riski yoktur. Bu işin profesyonelleri gerek teknik alt yapısı ve gerek tecrübesi ile arama motorlarının algoritmalarını bir nebze çözmüş ve her an takip içinde oldukları için hata yapmazlar, fakat bu işe yeni başlamış kendini SEO Uzmanı olarak adlandıran ve tek yeteneği her gördüğü siteye üye olup dış bağlantı elde etmek olan acemiler ile çalışmanız halinde siteniz kısa sürede ceza alacak ve o cezadan çıkarmak için çok daha fazla maliyetli bir sürece girmiş olacaksınız.

Ne Kadar Süre SEO Çalışmaları Yaptırılmalıdır?

Sık sık belirttiğimiz gibi SEO çalışmaları uzun vadeli bir yatırım gerektirir. Kısa vadede elde edilen sonuçlar kalıcı olmayabilir ve doğru olmayan teknikler ile kısa sürede sonuç almaya çalışırken bir daha sitenizi arama motorlarında bulamayabilirsiniz. SEO başarısını bir bitki yetiştirmek gibi düşünebilirseniz uzun vadede meyve toplamaya başlayabilirsiniz.

SEO Çalışmalarını Kimler Yapabilir?

SEO çalışmalarını bizimle ve diğer Resmi SEO Ajanslarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yapabilir ve referanslara bakabilirsiniz. Önemli olan fiyatlara baktığınızda boş maddelerle kabartılan ödeme tablolarını değil kısa ve öz yapılan işi açıklayan çalışmaları tercih etmelisiniz.

SEO Çalışmalarından Ne Kadar Sürede Sonuç Alınabilir?

SEO çalışmalarında hedef kelimenin arama hacmi, sonuç sayısı ve aktif rakip durumuna göre 1 ay ile 6 ay arasında sonuçlar alınabilir.

SEO İçin Ne Kadar Bütçe Gereklidir.

SEO Çalışmaları için fiyatlarımıza SEO Fiyatları‘na tıklayarak öğrenebilirsiniz. 6 aylık ve yıllık alımlarda indirimlerimiz mevcuttur.

SEO ile Sizde Kazanın!

Sizde Dijital Pazarlama da etkin rol oynamak istiyor ve İnternet dünyasının tüm avantajlarından yararlanmak istiyorsanız bizden teklif isteyin.