Backlink Nedir? SEO için avantajları nelerdir?

Backlink Nedir? SEO için avantajları nelerdir?

Tartışmasız arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyasında en çok konuşulan ve en çok tartışılan konulardan birisi Backlink‘dir.

Yeni bir blog veya web sitesi açan bireylerin çoğu kısa bir süre sonra backlink teriminin ne anlama geldiğini anlamaya çalışmaktadır.

Bu Yazımızda Sizlere backlink’in ne olduğunu ve neden SEO için bu kadar önemli olduğu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Backlink Nedir?

Backlink(Geri bağlantı), bir web sayfasının başka bir web sayfasına bağlantı (link) vermesidir.

Örneğin bizim web sayfamızdan google web sayfasına bağlant verelim: Google
Gördüğünüz gibi google’ın sitesine bağlantı verdik, bu durumda biz google’a backlink vermiş oluyoruz ve Google’da bizden backlink almış oluyor.

Backlink geçmişte bir web sayfasının arama motorlarındaki sıralaması için en büyük kriterlerden birisiydi.
Çok sayıda backlink sahibi olan sayfalar Google dahil olmak üzere tüm arama motorları tarafından üst sıralara yerleştirilirdi.

Ve günümüzde hala büyük ölçüde sıralama kriterlerinde etkin rol oynamaktadır.

İşte bilmeniz gereken backlinkle ilgili terimler:

 • No-Follow Link: 

  Bir web sitesi başka bir web sitesine backlink verdiğinde,  bağlantı no-follow etiketine sahipse, bu bağlantı etkisidir. Backlink verilen sayfaya hiçbir katkıda bulunmadığı için hiçbir sayfanın sıralamasını artı veya eksi yönden desteklemez. No-follow etiketinin kullanımı kötü veya değersiz bir web sitesine bağlantı vereceğimiz zaman o web sitesine kefil olmayacağımızı belirtmek içindir.

 • Do-Follow Link: 

  Bağlantılar varsayılan olarak do-follow’dur. Do-follow verilen bağlantılar, bağlantı verilen web sitesine güvendiğimiz anlamına gelir ve mevcut sıralamayı artı veya eksi yönde desteklemektedir.

 • Linking Root Domains:

  Web sitenize benzersiz bir alan adından gelen backlink sayısını ifade eder. Bir web sitesi sitenize 10 adet backlink vermiş olsa bile yalnızca 1 adet kök alan adından(Root domain) bağlantı almış sayılır.

 • Low-Quality Links: 

  Düşük kalitedeki backlinkler için kullanılır. Örneğin google tarafından cezalandırılmış siteler, otomatik bağlantı gönderen siteler, spam web siteleri ve porno siteleri gibi yasa dışı sitelerden sitenize gelen bağlantılar (Backlinkler) düşük kalite backlink olarak adlandırılır. Bu tür bağlantılar iyilikten çok daha fazla zarara neden olur, backlinklerinizi düzenli olarak takip etmeli ve zararlı backlinkleri Google Disavow aracı ile Reddetmelisiniz.

 • Internal Link: 

  Site içi linkleme anlamına gelmektedir, bir web sitesinin kendi web sayfalarına bağlantı vermesine denir.

 • External Link: 

  Site içi linklemenin tersi olarak, Site Dışı linkleme bir web sitesinin farklı web sitelerine verdiği backlinklerdir.

 • Anchor Text:

  Bağlantı metni olarak kullanılan metne Anchor Text denilmektedir.

SEO’da Backlinklerin Avantajları

Geri bağlantıların avantajları hakkında konuşmaya başlamadan önce, geçtiğimiz birkaç yılda backlinkerle ilgili çok şey değiştiğini bilmeniz gerekir.

Bir web sitesinin sıralamasında düşük kalitedeki backlinklerin bile işe yaradığı zamanlar vardı. Ne kadar çok backlink o kadar iyi sıralamaydı. Backlink kalitesi önemli değildi.

Ancak, Google’ın Penguin algoritmasını hayata geçirdikten sonra, backlink sisteminin yönü tamamen değişti.

Artık backlink sayısından çok kalitesi önemli hale geldi. Backlinkler kaliteli ve birbiriyle bağlantılı olmalıdır.
Örneğin balıklarla ilgili bir web siteniz varsa ve maymunlar hakkındaki niş sitelerden backlink alıyorsanız bu backlinklerin faydası oldukça az olacaktır. Kendi konunuz da iyi yerlerde olan web sitelerden backlink almaya çalışmalısınız.

Sitenize kaliteli backlinkler aldığınız taktirde size ne gibi faydaları olacak bir bakalım.

 1. Organik Sıralama Artışı

  Backlinkler, daha iyi arama motoru sıralamalarını elde etmede yardımcı olur.İçeriğinizden herhangi biri diğer sitelerden organik ve kaliteli bağlantılar alıyorsa, bu içerik doğal olarak arama motorlarıyla daha yüksek sıralamaya gelecektir.

  Hedefiniz, sadece ana sayfaya backlinkler almak yerine, iç sayfalarınıza da kendiyle alakalı olan backlinkler oluşturmaktır.

 2. Daha Hızlı Indexleme

  Backlinkler  arama motorları botlarının sitenize olan bağlantıları keşfetmesine ve sitenizi etkin bir şekilde taramasına yardımcı olur.Düzenli ve  backlink alımı sitenizin daha hızlı indexlenmesine (dizine eklenmesine) yardımcı olur.

 3. Trafik Artışı

  Backlinklerin en büyük yararlarından biri de yönlendirilen trafiğine yardımcı olmalarıdır.
  Kendi konularınızla ilgili web sayfalarından alacağınız backlinkler kullanıcıları sitenize çekmenize ve hemen çıkış oranını düşürmenize yardımcı olmaktadır.

Artık backlink terimini, ne anlama geldiğini ve SEO için neden önemli olduğunu biliyorsunuz.

Backlink alma yöntemlerini de başka bir yazımızda sizlerle paylaşacağız.

 

Bir Cevap Yazın