Anchor Text Nedir? Neden Kullanılır?

Anchor Text Nedir? Neden Kullanılır?

Çapa metni bir köprüde görünür tıklanabilir metindir. Genellikle mavi ve altı çizgili bir biçimde görmekteyiz.

Kod Örneği:

<a href="https://www.seoajans.net/">Anchor Text</a>

Anchor Text Nedir?

Anchor text, web üzerindeki başka bir yere bağlanırken köprülerin(Linklerin) görünen karakterleri ve kelimeleri ifade eder.
SEO Ajansı bir Dijital Pazarlama Ajansıdır” ifadesinde iki farklı bağlantı için iki benzersiz bağlantı metni bulunmaktadır.

Arama motorları bağlantılı belgenin konusunu belirlemenize yardımcı olması için bu metni kullanır. Yukarıdaki örnekte bağlantılar, arama motorları tarafından tarandığında https://www.seoajans.net adresinin “SEO” kelimesiyle alakalı bir adres olduğunu, https://www.seoajans.net/category/dijital-pazarlama adresinin ise “Dijital Pazarlama” kelimesiyle alakalı bir adres olduğunu belirtir.

html anchor text

SEO İçin Anchor Text Kullanımı

Arama motorları olgunlaştıkça, sıralamaları belirlemek için daha fazla metrik belirlemeye başladılar. Aralarında göze çarpan bir metrik ise, bağlantının(backlink) alaka düzeyiydi.

Bağlantı alakla düzeyi hem kaynak sayfanın içeriği hem de Anchor Text metninin içeriği tarafından belirlenir. İnsanlar web’deki diğer içeriklerle bağlantı kurduğunda oluşan bir olgudur.

Bu insan gücüyle çalışan bilgiler günümüzün arama motorları için gereklidir. Arama motorları, bağlantı verilen hedef sayfanın ne hakkında olduğunu ve dolayısıyla hangi sorguların alakalı olması gerektiğini belirlemek için anchor text’i kullanabilir

Penguin güncellemesi ile Google, anchor text deki anahtar kelimelere daha yakından bakmaya başladı. Bir sitenin gelen bağlantılarının çok fazlası aynı çapa metnini içeriyorsa, şüpheli görünmeye başlayabilir ve genellikle bağlantıların doğal olarak kazanılmadığının bir işaretidir. Genel olarak aşırıya kaçmadan anahtar kelimeye ve konuyla ilgili anchor text elde etmek hala en iyi yöntemdir . Bununla birlikte, SEO yapan bireyler her seferinde aynı anahtar kelimeye değilde, çeşitli anchor textler için çaba sarf ederek daha iyi sonuçlar alabilirler.

 

Bir Cevap Yazın