SEO ÇALIŞMALARINA BAŞLAMADAN EVVEL GENELLİKLE TARAFIMIZA YÖNELTİLEN SORU ve CEVAPLAR.

SEO, “Search Engine Optimization” ve “Search Engine Optimizer” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye çevirdiğimizde “Arama Motoru Optimizasyonu” ve “Arama Motoru Optimizasyonu yapan kişi” anlamları çıkar.

Amaç; çeşitli yöntemler kullanarak Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında web sitenizin arama sonuçlarında en başlarda çıkmasını sağlamaktır.

Bu sorunun cevabı çok basit. Ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere duyurmayı, müşteri sayısını arttırmayı kim istemez? SEO sayesinde klasik reklam giderleriniz (TV, radyo, basılı medya) ciddi oranda azalır.

Elbette yapabilirsiniz. SEO Blog bölümümüzde bununla ilgili bilgiler veriyoruz. Ancak yanlış uygulamalar; bilinçsizce bağlantı oluşturmak, gereğinden fazla kelime tekrarları ve bilerek/bilmeyerek sistemi suistimal etmeye çalışmanız halinde web siteniz cezalandırılabilir; arama sonuçlarından çıkartılabilirsiniz.

Bir profesyonel ile çalışmanın yararları elbette tartışılmaz. Bu seçim tamamen size bağlı, kararınızı verip işlemlere başlayabilirsiniz.

SEO Çalışmaları rekabet düzeyine göre değişkenlik göstermektedir. Şunu unutmamanız gerekiyor, SEO süreklilik gerektiren çalışmalardır ve durağan değildir. Arama motorları sürekli güncellemeler yapmaktadır ve bu güncellemelere göre sitenizin optimize edilmesi gerekmektedir. Firmamız genellikle 9 ve 12 aylık çalışmalar için anlaşma yapmaktadır.

Fiyatlarımız, rekabet düzeyine göre belirlenmektedir. Sitenizi ve rakiplerinizi analiz ettikten sonra size en uygun fiyatları sunduğumuzdan emin olabilirsiniz.

Rekabet oranı düşük anahtar kelimeler ve siteler için gerileme olmadığı sürece tekrar yaptırmanıza gerek yoktur. Lakin, yukarıda da değindiğimiz gibi tüm arama motorları sürekli kendini geliştirmektedir ve sinyalleri değişmektedir. Orta ve zor rekabet çalışmalar için tekrar SEO yaptırmanız gerekmektedir.

Buna sebep olan bir çok etken olabilir. Sitenizi incelemeden kesin bir yargıya varmamız mümkün değil ancak ilk akla gelenler şunlar;

Domain (Alan adı) yaşı: Domain’i yeni satın almış olabilirsiniz. Yeni satın aldığınız alan adını en az 5 yıllığına kayıt edin.

Kullandığınız alan adı sizden önce kayıt edilmiş ve spam sitelere link (bağlantı) verilmiş olabilir. Google Webmaster Tools ile size gelen bağlantıları kontrol edin. Kalitesiz linklerin kaldırılmasını sağlayın.

Kelime yoğunluğuna dikkat. Hedef kelimeyi site içinde kullanırken abartmış olabilirsiniz.

Sitenizden giden bağlantılara dikkat. Kalitesiz sitelere link vermiş olabilirsiniz.

Herkesin cevaplamaktan kaçındığı soruyu biz yanıtlayalım. Elbette her işin kapsamı kendine göre değişkenlikler gösterecektir. Bizim açımızdan çok basit iyileştirmelere de gereksinimiz olabilir, her şeye sıfırdan başlanması da gerekebilir. Herşeyin sıfırdan başlandığı, yani web sitesi tasarımının da dahil olduğu hizmet ücretlerimiz 2000 TL – 7.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Mevcut web sitenizin arama sonuçlarında iyileştirilmesi, belirlediğiniz anahtar kelimelerle arandığında sonuçlar arasında yükseltilme hizmetimizin ücretleri de 850 TL – 3750 TL arasında değişmektedir.

Karşılıklı görüştükten, firma ve hedef anahtar kelimelerinizi inceledikten sonra daha kesin konuşabiliriz.